Zasadność zamontowania Przydomowej Oczyszczalni Ścieków
Prawidłowo dobrane i dobrze wykonane oczyszczalnie są tanie i proste w obsłudze, a czas ich funkcjonowania może wynosić kilkadziesiąt lat. Obsługa osadnika przy standardowym użytkowaniu ogranicza się jedynie do wywożenia osadów raz na dwa lata i czyszczenia filtrów.
Zarówno zbiornik, jak i inne elementy wchodzące w skład oczyszczalni wykonane są z wysoko zagęszczonego polietylenu o doskonałej twardości i odporności chemicznej, a niska waga osadników ułatwia ich transport i montaż. Zbiorniki umieszczone w gruncie nie wymagają izolacji cieplnej.
Należy pamiętać o tym, że oczyszczalnia jest inwestycją trwałą, mającą przynieść korzyść ekologiczną i ekonomiczną w dłuższym okresie. Dla porównania, koszt budowy tradycyjnego szamba jest wprawdzie niższy, niż koszt montażu oczyszczalni, ale koszty eksploatacji szamba są znacznie wyższe, niż koszty eksploatacji oczyszczalni. W związku z tym musi minąć pewien okres, po którym inwestycja się zwróci. Biorąc jednak pod uwagę dużą ilość zalet własnej oczyszczalni, inwestycja ta w pełni się opłaca.
Jak dobrać wielkość Oczyszczalni ?
Jednym z najważniejszych parametrów jaki należy ustalić przed zakupem przydomowej oczyszczalni jest jej pojemność. Pojemnośc osadnika trzeba dobrać tak, aby gwarantował przetrzymanie ścieków, przez minimum trzy doby. Pojemność tą oblicza się mnożąc liczbę użytkowników przez 150 litrów (jest to średnie dobowe zużycie wody na jedną osobę). Tak więc pojemnośc osadnika dla czteroosobowej rodziny obliczymy w następujący sposób: 4 (osoby) x 150 (litrów) x 3 (doby) = 1800 litrów. Uzyskaną wartość można powiększyć o pewien zapas, pamiętając przy tym, że dobranie nazbyt dużego osadnika jest nie wskazane. Za mały osadnik uniemożliwi prawidłowe podczyszczenie ścieków, zaś zbyt duży spowolni działanie bakterii beztlenowych, pracujących w osadniku.
Wymagania lokalizacyjne
Bardzo istotna jest prawidłowa wentylacja instalacji, dlatego należy zadbać o dobrze wykonany i drożny pion wentylacyjny kanalizacji w budynku.
Sprawdzenie przepuszczalności gruntu (test perkolacyjny)
Decyzja o montażu przydomowej oczyszczalni ścieków musi być poprzedzona analizą warunków geologicznych. Można je najłatwiej sprawdzić przy pomocy testu perkolacyjnego.
W miejscu przewidywanej lokalizacji drenażu i na głębokości ułożenia drenów należy wykonać zagłębienie o wymiarach 0,3x0,3 m i głębokości 0,15 m. Do zagłębienia wlać 10 litrów wody celem nawilżenia gruntu. Następnie po pewnym czasie znów wlać 12,5 litra wody i zmierzyć czas wsiąkania wyrażony w minutach. Wg tego okresu można określić rodzaj gruntu.
1. czas poniżej 20 minut - przepuszczalność bardzo dobra
2. czas 20-30 minut - przepuszczalność dobra
3. czas 30-180 minut - przepuszczalność umiarkowana
4. czas powyżej 180 minut - przepuszczalność zła
Dla pierwszych dwóch można wykonać każdy rodzaj drenażu. Dla umiarkowanej drenaż z warstwą podtrzymującą. Dla złej filtr piaskowy pionowy (lub najlepiej odprowadzenie do wód powierzchniowych poparte zgodą odpowiednich organów).
Zgłoszenie Przydomowej Oczyszczalni
Przydomowe oczyszczalnie ścieków budujemy w trybie zgłoszenia do Wydziału Budownictwa właściwego Starostwa.
Wymagane dokumenty:
Na pobranej mapce należy naszkicować instalację, która będzie wykonywana.
Po złożeniu dokumentów do Starostwa należy odczekać 21 dni. Jeżeli w tym okresie nie będzie sprzeciwu, po jego minięciu można przystąpić do instalacji. Następnie do 14 dni zawiadomić Starostwo, że budowa przydomowej oczyszczalni jest już zrealizowana.
Operat wodnoprawny
Jest on niezbędnym elementem w przypadku uzyskania pozwolenia na budowę inwestycji wymagającej korzystania z wód albo mogących mieć wpływ na ich stan. Jest więc to warunek konieczny umożliwiający budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.
Według najnowszych przepisów do urządzeń wodnych wymagających pozwolenia wodnoprawnego zaliczane są wyloty urządzeń kanalizacyjnych wprowadzające ścieki do wód, ziemi albo urządzeń wodnych, a także wyloty służące do wprowadzenia wody do wód, czy urzązeń wodnych.
Zgodnie z art. 388 ust. 5 Prawa Wodnego, pozwolenie wodnoprawne musi być dołączone do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę, a także zgłoszenia budowlanego dokonywanych zgodnie z ustawą Prawo Budowlane (https://wody.gov.pl).
tel. 665 650 032
info@bio-oczyszczalnie.pl